AWARDS HISTORY
Gymnastics Saskatchewan is proud to celebrate the athletes, coaches, judges and volunteers who make our sport spectacular. Every year we present awards to recipients who have been nominated by their clubs for outstanding achievement in the following areas:
Year |
Lifetime Achievement |
Leadership Awards |
Volunteer of the Year |
Special Awards of Merit |
2019 |
Peggy Cram |
Bev Dickinson |
Traci House |
Wayne Hellquist |
2018 |
Dana Brass |
Julie Levasseur |
Tera Grieve |
|
2017 |
Shirley Grebinsky |
Toni Hansen |
Glenys Sylvestre Cheryl Walker |
|
2016 |
Patti Sebestyn Tom Lightfoot |
Cheryl Russell |
Jessica Ronn |
|
2015 |
Barb Jesse Ernie Greenley |
|
Dalena Jaurez |
Skyline Athletics & American Athletic Inc. (AAI) |
2014 |
Colin Bunce |
Alynn Brischuk |
Denise Graves |
|
Year |
Lifetime Achievement |
Official of the Year |
Volunteer of the Year |
Special Awards of Merit |
2013 |
|
James Goulet Tanya Orosz |
Melissa Clark |
|
2012 |
Mark Mulatz |
Liz Schmidt |
Colleen Edwards & Karen Stoddart – 2012 Canadian Champs |
Evraz Place |
2011 |
|
|
Denise Graves |
Club of the year – Taiso Special Award to PA Areials for hosting 2011 Provincials |
2010 |
Chris Baraniuk |
Sun Young Kim |
|
Sask energy |
2009 |
Debbie Kruchkowski Mary Lou Cooke |
Nicole Templeton |
Mike Souliere |
Corporate Awards Linda Hale, Print-It Centres |
2008 |
Klara Miller |
Pat Mulatz |
Linda Dodd Cheryl Russell |
Club of the Yea Prince Albert Aerials Gym Club Al Huber Pro-Motion Marketing |
2007 |
Marta Kroupa |
|
Karen Swanson |
|
2006 |
Greg Chartier |
Karen Hogan |
Chris Arnold |
|
2005 |
Kelly Thompson |
Karen Swanson |
Lea Swensen |
Centennial Leadership Award Keith Russell (20th Century) Jennifer Stock (21st Century) |
2004 |
Keith Russell |
|
Stacey Cattell |
|
2003 |
Stu Cram |
Brandy Hewitt |
Bev Dickinson |
|
2002 |
Glenna Fairbrother |
Carol Lenzen |
Brenda Oates |
|
2001 |
Gail Bakker, James Rozon, Warren Long |
Pat Mulatz |
Peggy Cram |
|
2000 |
Chuck Sebestyen (in memorium) |
Donna Rawlake |
Rob Chan |
|
COACH & JUDGE AWARDS HISTORY
Year |
Competitive Coach of the Year |
General Gymnastics |
Official of the Year |
2013 |
N/A |
N/A |
James Goulet Tanya Orosz |
2012 |
Jamie Schafer Gym Adventure |
Debbie Buchan Marian |
Liz Schmidt |
2011 |
Mike Amouri Prince Albert |
Amy Huebert Lloydminster Explosion |
N/A |
2010 |
Jamie Schafer Gym Adventure |
Kendra Leier, Julie Levasseur, Michelle Kochur Rachey – Team Sask RG |
Sun Young Kim |
2009 |
Julie Levasseur Wascana |
Kenn Robb Gymnastics Adventure |
Nicole Templeton |
2008 |
Wesley Chirima QCK Gym Club |
Kara Thorpe PA Aerials |
Pat Mulatz |
2007 |
Sasha Sirenko Gym Adventure |
Kendra Dodd Regina Rhythmic |
N/A |
2006 |
Markos Baikas Taiso Gym Club |
Kara McPherson Gymnastics Adventure |
Karen Hogan |
2005 |
Alynn Brishuk Can-Am Gym |
Heiki Miller Paradise Hill Gym |
Karen Swanson |
2004 |
Markos Baikas Taiso Gym Club |
Amanda Biro Tisdale Twisters |
N/A |
2003 |
Fern Dyer Rosetown Gym |
Don Brecht Marian Gym |
Brady Hewitt |
2002 |
Kyla Lenzen – T & T Adventure Todd Sadar & Marcel Dubroy QCK Gym |
Siiri Miller Paradise Hill Gym |
Carol Lenzen |
2001 |
Kirsten Urness – T & T Adventure Todd Sadar – QCK Chris Baraniuk – Marian |
Barb Giesecke – Regina |
Pat Mulatz |
2000 |
Brett Overton Frank Dunn Dana Brass |
Dani Tailon |
Donna Rawlake |